कार्तिक ०६,
एक युवतीको दुई दशक अघि बलात्कारपछि हत्या गरेको अभियोगमा अमेरिकामा पक्राउ गरिएका एक युवकलाई नेपाल ल्याइएको छ । बुधबार टर्किस एयरको विमानबाट झापा, चन्द्रगढी–३ स्थायी घर भएका लीलाराज गौतमलाई अमेरिकामै पक्राउ गरेर नेपाल ल्याइएको हो । ४२ वर्षीय गौतम दश वर्षदेखि अमेरिकामा बसोबास गर्दै आएका थिए ।
उनलाई इन्टरपोल वाशिंटनको सहयोगमा पक्राउ गरी नेपाल ल्याउन नेपाल प्रहरी सफल भएको हो । इन्टरपोल वाशिंटनले सन् २०१८ फेब्रुअरी १३ मा पक्राउ गरी अमेरिकाकै हिरासतमा राखेको थियो । नेपाल प्रहरीको निरन्तरको पत्राचारपछि अमेरिकी अध्यागमनका न्यायाधीशले सन् २०१८ सेप्टेम्बर ५ मा उनलाई नेपाल पठाउन आदेश दिएका थिए । २९ असोज २०५७ मा गौतमसहित मनोज खड्का र सीताराम खड्काले चन्द्रगढी(३ की एक युवतीको सामूहिक बलात्कारपछि घाँटी थिचेर हत्या गरेका थिए । हत्यापछि युवतीको शव रूखमा झुण्डाइएको थियो ।
घटनाको दोस्रो दिन मृतक युवतीका बुवाले तीनैजनाविरुद्ध ३० असोज २०५७ मा जिल्ला प्रहरी कार्यालय झापामा किटानी जाहेरी दिए लगत्तै गौतम पक्राउ परेका थिए । पुर्पक्षका लागि थुनामा रहेका उनलाई जिल्ला अदालतले २१ कात्तिक २०५८ मा सफाइ दिएको थियो । त्यसपछि मुद्दा पुनरावेदन अदालत पुगे पनि त्यहाँबाट समेत उनलाई सफाइ दिइएको थियो । त्यसपछि पीडितले सरकारी वकीलको कार्यालयमार्फत् १९ भदौ २०६६ मा सर्वोच्च अदालतमा पुनरावेदन गरे ।
सर्वोच्च अदालतले भने उनीहरू सबैलाई जन्मकैदको फैसला सुनाएको थियो । जिल्ला अदालतबाट सफाइ पाएका गौतम त्यतिन्जेल अमेरिका पुगिसकेका थिए । १० महिना जेल बसिसकेका गौतमलाई सर्वोच्च अदालतले १९ वर्ष २ महिना कैद सजाय सुनाएको थियो । नेपाल ल्याइएका उनलाई आवश्यक कारबाहीका लागि केन्द्रीय अनुसन्धान ब्यूरोमा बुझाइएको छ । सर्वोच्च अदालतको फैसला कार्यान्वयन गर्न गौतमलाई प्रहरीले कारागार चलान गर्नेछ ।

Facebook Comments Box