रोशी सहकर्मी–भदौ १५,
२०७७,काभ्रे/

अदालतको आदेशलाई अवज्ञा गर्दै पुण्यमाता करिडोर निर्माण कार्य अघि बढाएको भन्दै करिडोर शिलान्यास गर्नेहरूविरुद्ध अपहेलना तथा मानहानिको मुद्दा हाल्ने तयारी भएको छ । पुण्यमाता करिडोर संघर्ष समितिले करिडोर शिलान्यास गर्न उपस्थित हुने पदधिकारीहरू, जनप्रतिनिधिलगायतलाई अदालतको मानहानि तथा अपहेलनाको मुद्दा हाल्ने निर्णय गरेको हो ।

प्रचलित कानुनबमोजिम जग्गा प्राप्त नगरी स्थानीय सरकार करिडोर निर्माणमा अग्रसर भएपछि सम्बन्धित जग्गाधनीहरूले बनेपा नगरपालिकाविरुद्ध अदालतमा रिट हालेका थिए । रिटउपर फैसला गर्दै उच्च अदालत पाटनले लिखित जवाफ नआएसम्मको लागि स्टे अर्डर जारी गरेको थियो । उक्त स्टे अर्डर जारी गरे पनि यसको बर्खिलाप गर्दै सत्तासीन दलका पूर्वमन्त्री गोकुल बाँस्कोटाले पुण्यमाता करिडोरको शिलान्यास गरेको भन्दै मुद्दा हाल्ने निर्णय भएको प्रह्लाद बञ्जराले बताएका छन् ।

बञ्जराका अनुसार अहिले लकडाउन भएकाले खुल्नेबित्तिकै अदालतमा मुद्दा हाल्ने गरी निर्णय भएको हो । करिडोर आसपासको जग्गाधनीहरूसँग सल्लाह नै नगरी पहिलेकै निर्णय भन्दै जग्गाधनीहरूको उठीबास लाग्ने गरी करिडोर निर्माण गर्न लागेकाले मुद्दा हाल्नुपरेको बञ्जराको भनाइ छ ।

उक्त निर्णयअनुसार पूर्वमन्त्री गोकुल बाँस्कोटा, बनेपा नगरपालिकाका मेयर लक्ष्मीनरसिंह वादे, पनौती नगरपालिकाका मेयर भीम न्यौपाने, धुलिखेल नगरपालिकाका मेयर अशोक व्याञ्जूलगायत वडाध्यक्ष तथा नगरपालिकाका पदाधिकारीहरूमाथि मुद्दा हुने देखिन्छ ।

पुण्यमाता खोला दुवैतर्फ १५–१५ मिटरको सडक बन्दा जग्गाधनीहरू आक्रोशित भएका हुन् । खोलाको मापदण्डसहित १५ मिटर सडक बनाएमा जग्गाधनीहरू खुसीले जग्गा छोड्न तयार हुने देखिन्छ ।

संघर्ष समिति गठन:

बनेपा, पनौती र धुलिखेल तीन नगरपालिका जोड्ने पुण्यमाता करिडोर नीति–नियमविपरीत जग्गाधनीहरूको उठीबास लाग्ने गरी निर्माण हुने भएपछि करिडोर आसपासका जग्गाधनीहरूको भेला बसी पुण्यमाता करिडोर संघर्ष समिति गठन गरेको छ ।

शनिबार पुलबजारमा बसेको भेलाले जगन्नाथ श्रेष्ठको संयोजकत्वमा संघर्ष समिति गठन गरेको छ । उक्त भेलाले श्रेष्ठलाई संयोजक र खिलकृष्ण थापालाई सहसंयोजकमा सर्वसम्मत चयन गरेको प्रह्लाद बञ्जराले बताए । उक्त संघर्ष समितिले नियमअनुसार जग्गा प्राप्त नगरी करिडोर निर्माण कार्य अगाडि बढ्न नदिने निर्णय गरेको छ ।

उक्त भेलाबाटै नगरपालिकाहरूमा डेलिगेसनसहित ज्ञापनपत्र बुझाउने निर्णय गरेको छ । पुण्यमाता करिडोर निर्माणका लागि जग्गा एकीकरण आयोजना गर्ने वा जग्गा प्राप्ति ऐन, २०३४ अनुसार जग्गा प्राप्त गरेर मात्र करिडोरको काम अगाडि बढाउन भेलाले सम्बन्धित निकायलाई अनुरोध गरेको छ ।

तीन नगरपालिका जोड्ने करिडोर २३ किलोमिटर लामो रहेको छ । उक्त करिडोर निर्माणका लागि १४ करोड ४७ लाख ५५ हजार इष्टमेट गरेकोमा ६ करोड २७ लाख ९५ हजार नो सय ६ रुपैयाँमा ठेक्का सम्झौता भएको छ । नयाँपत्रिकाबाट

Facebook Comments