रोशी सहकर्मी–फागुन ७,
२०७६,काभ्रे/

काभ्रेका १३ स्थानीय तह मध्ये रोसी गाउँपालिका सबै भन्दा बढी साक्षर नागरिक रहेको गाउँपालिका भएको छ । स्थानीय तह अनुसार रोशी गाउँपालिका सबै भन्दा धेरै साक्षर भएको पालिका हो । ९८.९८ प्रतिशत नागरिक रोशीमा साक्षर भएको छ । त्यस्तै धुलिखेल नगरपालिकामा ९८.०७, महाभारत ९७.९८, बनेपा ९७.०९, खानीखोला ९६.७१, नमोबुद्ध ९६.४०, मण्डनदेउपुर ९५.२७, बेथान्चोक ९५.०१, भुम्लु ९५.०५, पनौती ९६.०५, चौरीदेउराली ९६.८३, पाँचखाल ९५.४३ र तेमाल गाउँपालिका ९५.९७ प्रतिशत नागरिक साक्षर भएका छन् ।
२०६८ सालको जनगणना अनुसार काभ्रेपलाञ्चोक जिल्लामा १५–६० वर्ष उमेर समुहका ३ लाख ७३ हजार ७ सय २७ मध्ये ३ लाख ६० हजार ५ सय ६० जनालाई साक्षर बनाईएको छ । ९६.४८ प्रतिशत नागरिकलाई साक्षर बनाईएको समन्वय समितिका प्रमुख उद्धव केसीले बताए । जिल्लामा रहेका १३ वटा स्थानीय तहले पालिकाहरुलाई साक्षर घोषणा गरे सँगै जिल्लालाई साक्षर घोषणा गरिएको हो । साक्षर काभ्रे घोषणाका लागि स्थानीय तहहरुमा निरन्तर ६ वर्ष देखि साक्षरता कक्षा संचालन गर्दै आएको थियो ।

Facebook Comments Box