अशोक बुद्ध लामा–असार २३,
२०७७,काभ्रे/

“हामीसँग हुनुहुन्छ नेपाल तामाङ घेदुङ मलेसियाका नव नियुक्त अध्यक्ष जगत दोङ तामाङ ”

० सर्व प्रथम त बधाई छ तपाईलाई
– धन्यवाद

० तामाङ घेदुङ मलेसिया कस्तो प्रकारको संस्था हो ?
– नेपाल तामाङ घेदुङ मलेसिया वैदेशिक रोजगारीको सिलसिलामा मलेसिया आइपुगेका सम्पुर्ण तामाङ हरुको साझा सङ्गठन हो । तामाङ समुदायको भाषा धर्म कला सस्कृतिको जगेर्ना गर्ने र विश्व भरी छरिएर रहेको सम्पुर्ण तामाङ हरु लाई एकता गर्न जोड दिने र तामाङ समुदायको हक र अधिकारको लागी आवाज उठाउने काम गर्ने जातीय सस्थ हो ।

० विदेशमा रहेर तामाङ भाषा, संस्कृति संरक्षण कसरी गर्न सक्नुहुन्छ ?
– हामी विश्व को जुनसुकै कुनामा रहे पनि आफ्नो भाषा र संस्कृतीलाई कहिले पनि भुल्ने छैनौ । हामीले बर्षमा एक पटक आउने ल्होछारमा तामाङ संस्कार झल्किने कपडाको प्रबर्धन र तामाङ कलालाई संरक्षण गर्न तामाङ कलाकारहरुको उपस्थितिमा सम्पुर्ण तामाङहरु को उपस्थितिमा हाम्रो काला र हाम्रो गोइलोको प्रदर्सन गरेर हाम्रो सस्कृती लाई बचाउन मद्दत गर्दै अएको छु । यसरी नै हामीले परदेश म रहेर पनि हाम्रो सस्कृतीको जगेर्ना गर्न सकिन्छ ।

० परदेशमा रहेर पनि सामाजिक संस्थामा रहेर सामाजसेवा गर्न कत्तिको सजिलो छ ?
– परदेशमा रहेर सामाजिक सेवा गर्न धेरै गाह्रो छ । हामी परदेश आउनुको मुख्य उदेश्य भनेको श्राम गर्ने हो। हप्तामा ६दिन १२ घन्टा काम गरेर बकि समय लाई समाजिक सस्थको लागि दिनुपर्दा धेरै गारो हुन्छ । अलि आराम नपुगेको महसुस हुन्छ । परदेश रहेर समाज सेवा गर्न सजिलो हैन गारो छ ।।

० यो भन्दा अगाडि पनि तपाई यो संस्थामा हुनुहुन्थ्यो ? संस्थाले के कस्ता कार्यहरु गरेका छन् ?
– यो भन्द पहिला म बरिस्ठ उपाध्यक्ष को जिम्मेवारमा थिएँ । हामीले मलेसिया रहेर तामाङ समुदायमा विभिन्न समस्यमा परेक पीडित हरु लाई धेरै सहयोग गर्न नसकेनी पीडित को घाउमा मलम लगाउने काम हरु गर्दै अएको छौ। र यो विश्व महामारीको रुपमा फैलिएको अयखष्म ज्ञढ कोरोना भाइरस क कारण मलेसियामा अलपत्र परेका द्धछ जना लाई केही खाने कुराको जोहो गरेको थियो ।
र तामाङ समुदायको बुहुलिएत रहेको काभ्रेको तेमाल वड नम्बर ड सेतीदेबि मबि म हामीले शैक्षिक समाग्री वितरण गरेको थियो।

० तपाईं भर्खर अध्यक्ष हुनुभएको छ भावी योजना के छ ?
– तामाङ समुदायको भाषा धर्म काला सस्कृतीको जगेर्ना गर्न जोड दिने, मलेसियामा रहेको सम्पुर्ण तामाङहरुलाई अभिभावक को भुमिका निभाउने, तामाङ समुदायको हक र अधिकारको मुद्दामा सधै समर्थन र सहयोग गर्ने, विश्व भरी नै छरिएर रहेको तामाङ हरु लाई एकता बनाउन जोड दिने, अति समस्यमा परेका तामाङहरुलाई पुर्ण रुपमा सहयोग गर्न नसकेपनि मलम लगाउने काम गर्ने हो ।

० पछिल्लो समयमा तामाङ संस्कृति हराउँदै गएको छ यसलाई कसरी जोगेर्न गर्न सक्नुहुन्छ ?
– हामीले आ–आफ्नो ठाउँ बाट सस्कृती लाई जोगाउने खालको कार्य हरु गरेर र अग्रज गन्बा तम्बा हरुबाट प्रशिक्षण कार्यक्रम हरु राखेर हामीले जगेर्ना गर्न सकिन्छ । अहिले सबै आधुनिक तिर लगेर इतिहास लाई बुल्दै छ । ठाउँ ठाउमा । प्रशिक्षणको कार्यक्रमहरु राख्यो भने अवस्य हामीले हाम्रो सस्कृती जोगाउन सकिन्छ ।

० नेपाली दाजुभाइ, दिदीबहिनीलाई के सन्देश दिन चाहानुहुन्छ ?
– विश्व भरी छरिएर रहेकोसम्पुर्ण तामाङहरु एक हौ हाम्रो अधिकार प्राप्तिको लागि एक जुट हौ । म यहि भन्न चहन्छु ।

० र अन्तमा…
– तपाईं लाई धेरै धेरै धन्यवाद । मेरो भनाईहरुलाई राख्ने अवसर दिनुभायो । यसरी नै आगामी दिन हरुमा यस्तै साथ सपोर्टको अपेक्षा गर्दछु । संस्था र मिडियाको सम्बन्ध सधै नजिक होस् । धन्यवाद

Facebook Comments Box